Studánková poradna

Studánková poradna

Obnova staré studny

Dotaz

Na pozemku máme rozvalinu starého kamenného domu a vedle něj byla kdysi dávno udělaná kamenná studně. Ta tam stále je, ale vypadá, že je zasypaná. Nikdo z pamětníků už nepamatuje ten dům stát a o studni nevěděl nikdo. Jak zjistit jestli tam ještě pramen je a jak ji bezpečně vyčistit (i kdyby tam pramen nebyl, je překrásná) - kontaktovala jsem studnáře z regionu a nikdo se mi neozval zpět, tedy předpokládám, že jim takováto zakázka nestojí za námahu.

Odpověď

Nejlepší postup bude nejprve zabezpečit ostění proti případnému sesutí (bednění, cementový nástřik, skruže,...). Poté lze přistoupit k opatrnému čištění závalu (pokusit se prohrabat co nejníže), postupovat postupně směrem dolů se současným zabezpečováním stěn.
Pokud narazíte na vodu, pak můžete slavit úspěch, pokud narazíte na konec kamenného ostění, pramen pravděpodobně vyschnul. Je dobré po vyčištění nějakou dobu počkat, někdy se voda časem natáhne, popřípadě, můžete zkusit kopat dále pod kamenné ostění (cca 1 m) a počkat zda se neobjeví voda. Pokud ani takto voda nepřijde, tak Vám zůstane alespoň krásná kamenná vzpomínka na pradávné obyvatele.

Aktuální ke dni 20.03.2024

Zpět na seznam dotazů