FAQ - časté dotazy - Máte dotaz? Pošlete email (hledejte dole v liště)

Často kladené otázky - FAQ

Zde najdete seznam nejčastějších dotazů, která nám přicházejí ohledně registru pramenů a studánek. Netvrdíme, že zde stoprocentně najdete i ten svůj, ale je to pravděpodobné. Pokud se tak nestalo, zeptejte se na cokoliv.. V případě, že Vás zajímají odbornější záležitosti, zksute naší studánkovou poradnu.

Mladí ochránci přírody, z.s. (tedy nevládní nezisková organizace nadšenců, kteří mají rádi přírodu)
Sestavit veřejný celostátní registr volně přístupných studánek a pramenů v přírodě, jako základ dlouhodobého sledování stavu vody v České republice. Víme, že již dříve vznikaly lokální seznamy studánek, ale mnohé jsou již zapomenuty (v Praze,...) či nejsou běžně přístupné (na brněnsku, na Vysočině, v okolí České Třebové,...).
V roce 1999 byla spuštěna celostátní kampaň Zachraňme studánky !, která spočívá v převzetí dlouhodobého patronátu nad studánkou. V rámci této akce začali lidé posílat i fotky studánek s tím, že se o ně nemohou starat. Když počet těchto zdrojů začal narůstat, bylo nám líto je nikde nezveřejnit a tak na počátku roku 2008 vznikl Národní registr pramenů a studánek, který je vlastně doplněním a rozšířením původní kampaně, která probíhá i nadále.
Autor záznamu ručí za autorství fotografie i zveřejněných údajů. Před přebíráním údajů z různých databází upřednostňujeme informace získané přímo v terénu. Neuznáváme obecně rozšířenou fámu, že co je na internetu je všech.
Pramen je vlastně nijak neupravený (přírodní) výtok vody v přírodě, studánka je již lidskou činností upravený pramének (tedy třeba vyzděný, zastřešený, s odtokem,...)
Ano, v prvé řadě omezení polohové a to že hledáme jen studánky a prameny v České republice. Druhým omezením je typ vodního zdroje, v registru nás zajímají zejména prameny a studánky, doplňkově pak funkční studny, vrty, vyvěračky a prameniště. Do registru určitě nepatří rybníčky, bažiny, podmáčené louky, zatopené lomy, či krásně vypadající louže po velkém dešti. Všechny zdroje pak musí splňovat veřejnou přístupnost. Více o typech evidovaných zdrojů je k dočtení zde.
Na Slovensku lze zdroje přidat do slovenské verze registru sk.estudanky.eu. Jiné země neplánujeme, ať již z hlediska kapacitního nebo jazykového. Pokud máte zájem, je zde volné pole působnosti.
Ne, editace vlastních záznamů není možná. Pokud zadáte něco špatně, či chcete doplnit údaj k vámi evidované studánce, nahlašte to jako chybu (pomocí formuláře, který je dostupný pod každým záznamem) a nebo nám pošlete vzkaz. Registrovaní uživatelé mohou ke zdrojům vkládat poznámky.
Na fotce má být především vodní zdroj, nejlépe bez lidí. Fotka by měla být co nejkvalitnější, velikostně prakticky neomezeně (limit je 120 MB, více nelze na server nahrát). Při schvalování studánky je foto upraveno na cca 800-900 px v delším rozměru. Pokud fotíte studny, pumpy a podobné zdroje, zachyťte na fotce, že ze zdroje teče voda, jinak bude zdroj automaticky zařazen mezi nepřístupné.
Pouze jednu fotografii u záznamu podporujeme ze dvou důvodů. Hlavním je, že nechceme vytvářet fotoserver studánek, kde ke každému záznamu bude 10 fotografií včetně panoramatického snímku - naším cílem je aby se lidé šli ke studánce skutečně podívat, vyrazili ven do přírody a v případě zájmu pro ní něco udělali. Druhým důvodem je kapacita hostingu, která by v případě evidence více fotografií ke zdrojům brzo vyschla. Pokud je nezbytné zachytit zdroj na 2 foto (např. celkový pohled a detail), spojte fotografie do jedné, nebo nám druhou zašlete s poznámkou, že mají být spojeny. Pokud je u záznamu k dispozici foto původního vzhledu (např. před rekonstrukcí) tak je toto foto k dispozici.
Prohlížeč si uchovává navštívené stránky v cache paměti, proto se občas stane, že zobrazí "stará" data ze své paměti. Obnovte stránku klávesou F5 a vše bude v pořádku.
Národní registr pramenů a studánek je svým prioritním zaměřením určen k evidenci přírodních vodních zdrojů. Poznámka u každého záznamu slouží k uvedení základního popisu zdroje, či k uvedení nějaké zajímavosti, ovšem ve stručné podobě. Nechceme vytvářet vlastivědný server s mnohastránkovým popisem míst a lokalit, za tímto účelem je na internetu celá řada jiných serverů. U celé řady zdrojů, obsahujících delší popis je uveden odkaz, kde se lze dozvědět další informace.
Skutečnost, že nevlastníte přístroj GPS nebo jej nemáte na výletě s sebou nevadí. Na serveru www.mapy.cz si najděte přesné místo vaší přidávané studánky a kliknutím vpravo na ikonku GPS a poté kliknutím do mapy, zjistíte GPS souřadnice daného místa. Tato metoda není bohužel moc použitelná v lesích a zarostlých územích, kde se skutečná poloha zdroje velmi špatně dohledává. Moc prosíme o co nejpřesnější lokalizaci studánek, pomůžete tím potencionálním návštěvníkům s jejich hledáním.
Důvod je jednoduchý, ale pro leckoho špatně pochopitelný. Nadmořská výška totiž není jen jedna, záleží od jakého výchozího bodu je výška určována. GPS přístroj vám při ideálních podmínkách určí výšku s přesností 15-20 m (cca 3x horší přesnost než v poloze). Výška určená pomocí GPS je (většinou) výška nad jinou základní rovinou než je výška uvedená v mapě. Z tohoto důvodu vám výšky nemusí souhlasit až v řádu 50 metrů. Pro přesnější pochopení problému zajisté naleztene na internetu celou řadu odkazů.
Dle GPS souřadnic lze zjistit v jakém katastrálním území zdroj leží. Dále podle seznamu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního přísluší každé katastrální území do jisté obce, obec do okresu a okres do kraje. Je pravda, že některé záznamy jsou opravdu "na kraji" okresů i krajů, ale řídíme se vždy zadanými souřadnicemi a ne zvyklostmi, že se léta tvrdí že tato studánka je přeci obec XY.
To rozhodně nemůžeme garantovat. U zlomku zdrojů, máme k dispozici biochemické rozbory, u drtivé většiny však ne. I zdroj, který má platný rozbor na pitnou vodu, může mít po prvním velkém dešti kvalitu vody zcela jinou. Je nutné mít na paměti že jde o přírodní zdroje kde kvalitu vody ovlivňuje celá řada faktorů (hodně záleží na místní situaci a stavu okolí), vždy však platí, že užití je „na vlastní nebezpečí“. Pokud chcete mít aspoň trochu jistotu, doptejte se místních obyvatel či si nechte zpracovat vlastní rozbor vody. Pokud jste příznivcem adrenalinového stylu života, můžete se řídit heslem: „Každá voda je pitná, některá jen jednou.“
Převezmete nad ní dlouhodobý patronát, jak to již učinilo cca 200 dosavadních patronů. Stačí vyplnit postupovat dle tohoto návodu.
Žádná příma povinnost pro majitele pozemku v otázce péče o studánky z naší legislativy nevyplývá. Je možné že z jistých ustanovení občanského zákoníku by šlo při jistém právním výkladu povinnost odvodit, ale je to silně diskutabilní. Tedy stručně řečeno, majitel povinnost nemá.
Využijte kontaktní formulář. Budeme vděčni za nahlášení jakéhokoli problému, který se na stránkách vyskytne. Uvítáme jakékoli konstruktivní nápady na zlepšení stránek, ale upozorňujeme rovnou, chat a eshop po nás nežádejte, tento projekt sleduje jiné cíle.
Stránky jsou odladěny pro 3 nejrozšířenější prohlížeče - Mozilla Firefox, Google Chrome a Internet Explorer (Edge). Mírná změna vzhledu k různých prohlížečích je možná, neboť každý podporuje standardy trochu jinak. Také prohlížeč Opera nevykazuje žádné vážné odchylky. Interaktivní studánková mapa funguje v Internet Exploreru od verze 8.
Nutné to není, ale je to možné. Registrací získáváte navíc možnost nastavit si nějaké parametry při prohlížení stránek, můžete využívat studánkovou schránku a přidávat poznámky ke zdrojům. Obsah webu je však pro všechny návštěvníky stejný, neexistují žádné VIP záznamy studánek dostupné jen po přihlášení apod. Případnou registraci lze provést zde.

Nenašli jste odpověď na Vaši otázku? Napište nám a my se budeme snažit odpovědět co nejdříve.