Studánková poradna

Studánková poradna

Svedení vodního zdroje

Dotaz

Pod mým domem kdysi tekla voda z místní studánky někde nad námi v lesích, která tam stále je, ze které naši otcové vyvedli vodu zřejmě potrubím do míst rodinných domů, na veřejnou komunikaci, kde udělali studánku, která trvale tekla. Tím ovšem nijak nezničili studánku v lesích. Zkrátka celé roky tady tekla voda z kopce, všichni ji používali, jezdili si s lahvemi pro vodu, zalévali si s ní kytky a nikdy nedošla, tekla stále stejně.

Pak najednou ze dne na den nic. Někdo ji tehdy "údajně" svedl k sobě na zahradu. Jak lze toto zjistit a jak lze proti tomu bojovat? Nejde mi o to, že někdo má zadarmo vodu, ale o to, že ta voda tady byla takové místní "kouzlo" a že sloužila všem.

Odpověď

Pokud někdo svedl vodu přes místní (veřejnou) komunikaci, tak o tom někde (stavební odbor, odbor komunikaci,... správně příslušné obce) musí být úřední záznam, žádost o povolení. Tam by šlo nalézt datum a "pachatel". Majitelem studánky je vždy majitel pozemku, na kterém studánka leží -> takže majitel té nejvyšší studánky je také "majitelem vody" a může s ní jakkoliv nakládat. Znáte tohoto majitele?, ví o vzniklých problemech?,... doporučuji se poptat. Občas se stává, že studánka zanikne (pramen si najde cestu jinudy, vyschne,...) a voda začne téci jinde -> třeba o hodně níže na nějaké zahrádce. S tím se však nic nenadělá... Hodně záleží na historických okolnostech a místních podmínkách.

Aktuální ke dni 17.02.2019

Zpět na seznam dotazů