Ověřená polohaOznačení poživatelného záznamu

studánka U Pustého zámku (6258)

Geocaching

Základní informace

Poloha zdroje

 • Odkaz na mapy: Mapy.CZ, Tourmapa, Google
 • WGS-84: N 50°39'37.56" E 14°09'41.94"
 • S42: X = 5614787, Y = 3440845, pás = 33
 • UTM: N = 5612400, E = 440745, pás = 33
 • Nadmořská výška: 290 m
 • Doplňkové informace

  • Autor záznamu: Jakub Spína
  • Datum vložení: 24.11.2012
  • Poslední aktualizace: 13.06.2021
  • Patron: ne

Foto zdroje

studánka U Pustého zámku (6258)

Foto původního stavu zdroje.

Poznámka

Tato studánka obložená pískovcovými bloky se nechází nedaleko zbytků hradu zvaného Pustý zámek v lesích nad obcí Velké Březno. První zmínky o studánce jsou z konce 19. století, čemuž nasvědčuje i špatně čitelný letopočet vytesaný na studánce. V té době se jí říkalo Lagneův pramen (Lagneus Quelle). V té době byla oblast protkána mnoha vycházkovými stezkami. Zda se zde studánka nacházela v době založení hradu (13.st.) není známo. Ke studánce se dá dojít po značené turistické stezce.
Rekonstrukce studánky U Pustého zámku (Lagneus quelle – Lagneův pramen) provedena v květnu 2014 Původní studánka zřejmě z roku 1860, byla znovu sestavena ze zbylých částí do nepravidelného tvaru. Při prohlídce bylo zjištěno, že zadní a pravá boční stěna jsou vychýleny, zřejmě od tlaku kořene stromu, a hrozila by tak jejich destrukce. Dne 6.5.2014 byla upravena do původního tvaru aspoň ve spodní části. Levé křídlo, které bylo otočeno směrem k cestě, se vrátilo doleva, aby korespondovalo s pravým a byl tak vytvořen původní symetrický tvar objektu. Větší část rozlomené parapetní stříšky, která byla po léta používána jen jako stupínek nad odtokem, byla přisazena k menší části zpět do původní polohy. Pískovcový překlad, který byl v minulosti rozlomen na dvě části, a jedna jeho část byla zarostlá v kořenech stromu, se znovu osadil do krycí části. Menší kus překladu, který byl zarostlý v kořenech, se při vyprošťování bohužel rozpadl. Větší kus (s vytesaným letopočtem) byl použit za nově osazenou stříšku tak, aby kryl korýtko před spadem nečistot. Stříšky byly osazeny do malty a byla zamazána i svislá spára mezi nimi. Na střešním parapetu jsou viditelné mělké čtvercové kapsy zřejmě pro osazení sloupků tvořících balustrádu, které se však do dnešní doby nedochovaly. V rámci těchto prací bylo vyčištěno korýtko a upraven odtok ze studánky vyskládáním kamenů, které byly nalezeny v okolí studánky. Bylo by vhodné provést z kamenů odvodnění korýtkem přes celou šířku cesty, obdobně jako se provádí v přístupové cestě na hrad. Jistě by se vše dalo udělat ještě lépe, ale bohužel není k dispozici původní vzhled a chybí i prvky, které by se daly zakomponovat do uceleného tvaru. Voda ze studánky vytéká čistá a dle „ochutnávky“ jednoho ze dvou nadšenců, kteří rekonstrukci prováděli, je velice dobrá. Tak snad bude sloužit kolemjdoucím i nadále.

Listopad 2020 - studánka je v dobrém stavu, voda teče. Pili jsme ji bez problémů.

Červen 2021 - studánka v pořádku, čistá, udržovaná, vody má dost

Záznamy z návštěv

 • 04.01.2014 - Studánka je pečlivě zbudovaná, a tak je její stav i po roce nezměněný. Není ani zapadána listím. Na rozdíl od nedaleké studánky Kája, tahle něco vydrží. (jaspy)

Opravit záznam